Milan IFF 2016 Winners

1 Comment

Congratulations to all of the nominees of the 2016 International Filmmaker Festival of World Cinema MILAN. Please see the full winners list below.

Winners Laurels can be found at the bottom of this page.

Unproduced Scripts

The War of Lions
George Perantoni
Thomas Gatus

Fireflies
Amanda Keener

Sanak
Vivek Kumar

Making A Macchiato
Kimber Helms
Valentina Nepi

Spirits
Paul Horan

Filmmaker Awards

Best Animation or Animated Sequence
[13.1-9+19+13] Vol.01
Madam M.A

Scientific & Educational Award
An Open Door
Noel M.Izon
Sharon DelMendo
Stacey Lee Brumbaugh

Best Costume
Tamara, Echelon
Kristina Cepraga
Alexandra Ungureanu

Best Editing of a Documentary
What’s Going On with Wolves?
Eric Simon

Best Cinematography in a Documentary
Outcaste – The House that Carol Built
Colin Graham
Laura Graham

Best Director of a Foreign Language Documentary
El Zurdo, The Revenge of the Underdog
Roberto Cox

Best Foreign Language Documentary
Bulgarianum (a Documentary Tale)
Nikolay Bogomilov

Best Director of a Short Documentary
All They Know Is Shoot
Anike Bay

Best Short Documentary
Kanu belong Keram
Museum der Kulturen Basel
Elizabeth Cox
Daniel von Rüdiger

Best Director of a Feature Documentary
Spirit of the Bull
Edwin E. Brochin

Best Feature Documentary
Free CeCe!
Laverne Cox

Best Hair, Make Up & Body Design
Tomodachi

Best Original Score
Jareedy
Mohamed Kamal

Best Original Screenplay of a Foreign Language Film
I-EMME
Alberto Mosca
Ernesto Del Gesso

Best Editing of a Foreign Language Film
Day 6
Rocio Ortiz Aguilar
Juan Pablo Arroyo Abraham

Best Director of a Short Foreign Language Film
The Lady From Satsuma
Yuji Kakizaki

Best Short Foreign Language Film
Black Mission
Ajmal Mohammad

Best Supporting Actress in a Foreign Language Film
Slave
Maria Elena Velazquez

Best Supporting Actor in a Foreign Language Film
When the Sun Falls
Motoya Izumi

Best Lead Actress in a Foreign Language Film
When the Sun Falls
Motoya Izumi

Best Lead Actor in a Foreign Language Film
20 Years
Jacky Woo

Best Director of a Foreign Language Film
No Second Take
Carlo Jay O. Cuevas

Best Foreign Language Feature Film
Enemy?
A. Durga Prasad

Best Sound Design

Best Visual Effects
Trinity
Phil ‘Skippy’ Adams

Best Original Screenplay of a Short Film
Gravedigger
Christopher Cohen

Best Editing of a Short Film
Rock Haven
Laura Lopez

Best Cinematography in a Short Film
Saddened Sky
Kadir Demir

Best Comedy
Now Boarding
Teresa Mular

Best Supporting Actress in a Short Film
Kiss of Death
Lea Boulch

Best Supporting Actor in a Short Film
Sidetracked
Richard Penny

Best Lead Actress in a Short Film
Sidetracked
Marta Mangiucca

Best Lead Actor in a Short Film
Farewell My Bird
Behrouz Vossoughi

Best Director of a Short Film
Shit Head Monica
Nadia Talel

Best Short Film
Beast or Raven
Andreas Anastasis

Best Story
Outcaste – The House that Carol Built
Colin Graham & Laura Graham

Jury Award
Day 6
Juan Pablo Arroyo Abraham
Arturo Pimente
Enrique Chuck

Talented New Director
Kiss of Death
Timothy Collins
Jillian Kibler

Best Original Screenplay of a Feature Film
Leaves of the Tree
Ante Novakovic

Best Editing of a Feature Film
Tiktok Tiktok
Shomshuklla

Best Cinematography in a Feature Film
BX3M
Tadeusz Ciesielski

Best Feature Film
Frame Switch
John Herndon
Drew Thomas

Best Supporting Actress
BX3M
Monica Delgado

Best Supporting Actor
Bad Frank
Tom Sizemore

Best Lead Actress
Frame Switch
Deanna Brochin

Best Lead Actor

A Reason to Leave
Mark Wingett

Best Director
A Reason to Leave
Norman Gregory

Best Film
Bad Frank
Tony Germinario
Kevin Interdonato
Russ Russo
Brandon Heitkamp
George Stohr
Andy O’Connell

Film Fest Webteam

Author

Film Fest Webteam

Would you like to contribute content to the FIlm Fest International website and have your own custom author page & bio? Drop us an e-mail at webteam@filmfestinternational.com :D

Up Next

Related Posts