Madrid IFF 2016 Full Winners List

No Comment Yet

Congratulations to all nominees in the 2016 Madrid International Film Festival. Below is the full winners list.

You can find the Winners Laurels at the foot of this page.

Unproduced Scripts

Sanak
Vivek Kumar

Toyed
Jeffrey Morin

Rivers of Babylon
Tony Kayden

Filmmaker Award Winners

Best Animation or Animated Sequence
The Return
Mohammad Amin Hamedani

Scientific & Educational Award
The Healing of Heather Garden
Judith Morrow

Best Costume
Two Hearts as One
Baris Karaca

Best Editing of a Documentary
Papa
Shane Eason

Best Cinematography in a Documentary
The Weekend Sailor
Adrián S. Bará

Best Director of a Foreign Language Documentary
Recognition
Sharon Ryba-Kahn

Best Foreign Language Documentary
Recognition
Sharon Ryba-Kahn
Mathias Schwerbrock

Best Director of a Short Documentary
American Dreams
Ned McNeilage
Jamie Watkins

Best Short Documentary
Swim to Africa
Brett Drogmund
Howard Hanna

Best Director of a Feature Documentary
Spirit of the Bull
Edwin E. Brochin

Best Feature Documentary
Food Truck: The Movie
Bryan Sebok

Best Hair & Make Up
Second Chance
Christine Caraway
Cherry Le
Suki Tsujimoto
Melissa Vento

Best Original Score
Tomodachi
Jacky Woo
Emerzon Texon

Best Original Screenplay of a Foreign Language Film
Valentina
Kidd Max
Braun Tilman
Rosen Tobias

Best Editing of a Foreign Language Film
Defenders of Life
Fernando Fonseca-Espinoza

Best Cinematography in a Foreign Language Film
No Second Take
Giancarlo Escamillas

Best Director of a Short Foreign Language Film
Black Mission
Sarwar Mohammad

Best Short Foreign Language Film
The Lady From Satsuma
Yuji Kakizaki

Best Supporting Actress in a Foreign Language Film
Cholai
Miska Halim

Best Supporting Actor in a Foreign Language Film
An Encounter
Fernando Andina

Best Lead Actress in a Foreign Language Film
An Encounter
Alejandra Lorente

Best Lead Actor in a Foreign Language Film
You Are Beautiful
Robert Radev

Best Director in a Foreign Language Film
New Year’s Eve
Ma Xiang

Best Foreign Language Feature Film
Tomodachi
Ferdinand Lapuz
Dennis Evangelista

Best Sound Design
Living Lost
Yvan Gauthier

Best Visual Effects
Two Hearts as One
Murat Izzet Arslan

Best Original Screenplay of a Short Film
Now Boarding
Teresa Mular

Best Editing of a Short Film
le Pain
Ramsay Hibri

Best Cinematography in a Short Film
The Anklet
Saad Aldin Alkharouf

Best Comedy
Rebirth
Alireza Sadreddini

Best Supporting Actress in a Short Film
Another Life
Sally Paffett

Best Supporting Actor in a Short Film
Someone Good Will Find You
William Yuekun Wu

Best Lead Actress in a Short Film
MilleFeuille
Anne Parillaud

Best Lead Actor in a Short Film
Here Lies Joe
Dean Temple

Best Director of a Short Film
Hands
Zara Burdett

Best Short Film
Dancing With Nureyev
Abraham Heisler
Lisa le Lievre

Best Story
Papa
Shane Eason

Jury Award
Spirit of the Bull
Deanna Brochin
Edwin E. Brochin
Michael Kirkpatrick
Mike Gasdorf
Daniel Sada Gonzalez

Talented New Director
Lapachhapi
Vishal Furia

Best Original Screenplay of a Feature Film
The Answer
Swami Kriyananda

Best Editing of a Feature Film
Creditors
Teresa Font

Best Cinematography in a Feature Film
The Left Behind
Sam Wolff

Best Feature Film
The Closer
Eli Hershko
Eytan Millstone

Best Supporting Actress
The Miller Prediction
Sara Himadeh

Best Supporting Actor
Silver Skies
Alex Rocco

Best Lead Actress
We Will Part
Siham Shurafa

Best Lead Actor
The Miller Prediction
Sara Himadeh

Best Director
Living Lost
Jon Bessire

Best Film
No Second Take
Carlo Jay Cuevas

Film Fest Webteam

Author

Film Fest Webteam

Would you like to contribute content to the FIlm Fest International website and have your own custom author page & bio? Drop us an e-mail at webteam@filmfestinternational.com :D

Up Next

Related Posts