Berlin IFF 2017 Winners

No Comment Yet

Congratulations to all nominees of the 2017 International Filmmaker Festival of World Cinema BERLIN. The full winners list is below.

Best Unproduced Scripts

Breathe

The Sun in the Soul

Tantalum Mass: The Last Hacker

The Silent Seed

Lunar Flight

 

Film Awards

 

Scientific & Educational Award
Blake Kerr
Eye of the Lammergeier

Best Costume
Prachi Meta
Flowers and a Lap of Rose

Best Animation or Animated Sequence
M. Suyanto & Hery Soelistio & Adi Djayusman & Aryanto Yuniawan
November 10th (Battle of Surabaya)

Best Editing of a Documentary
Rob McGreevey
The Whisker Seeker

Best Cinematography in a Documentary
Wick Tsang Kin Wai & Jeoffrey So Choi Fai
Water of Life and Death

Best Director of a Foreign Language Documentary
Nasser Aldhaheri
A Tale of Water, Palm Trees and Family

Best Foreign Language Documentary
Eduardo García & Brais Revaldería
Lordemani

Best Director of a Short Documentary
Manuel Schmitt
Glass Between Us

Best Feature Documentary
Lalo Molina & Gustavo Bernal
Actors of Sound

Best Director of a Feature Documentary
Louyi Tang
Chairman Buddha

Best Hair, Makeup & Body Design
Sophie Louise Davis
Sophia Lazzati

Best Original Score
Fabrizio Villegas
Chairman Buddha

Best Short Documentary
Errkaa
DADA on Vacation

Best Editing of a Foreign Language Film
Cengiz Karadag
The Fish In The Water

Best Cinematography in a Foreign Language Film
Mayank Gupta
All About Sec-377

Best Director of a Short Foreign Language Film
Keiko Umenoki
Lemon & Letter

Best Short Foreign Language Film
Oliver Theurich & Jean-Luc Julien
Courage

Best Original Screenplay of a Foreign Language Film
Keiko Umenoki
Lemon & Letter

Best Supporting Actress in a Foreign Language Film
Loredana Flori
Venus Obscura

Best Supporting Actor in a Foreign Language Film
Ivan Bosnjak
The Spring of life

Best Lead Actress in a Foreign Language Film
Gisele Froes
Fantaisie Impromptu – A Prologue

Best Lead Actor in a Foreign Language Film
Makoto Shinada
Lemon & Letter

Best Director of a Foreign Language Feature Film
Tülay Kocatürk
The Fish In The Water

Best Foreign Language Feature Film
Neeru Khera / The Creative Gypsy
All About Sec-377

Best Visual Effects or Design
Stefan Willisch & Philip Schneider
Atomic Eden

Best Sound Design
Victor Miranda
Answer Me

Best Original Screenplay of a Short Film
David White
Alpha

Best Editing of a Short Film
Thomas A. Koch
Extramaritals

Best Cinematography in a Short Film
Khoi Ly
Falling in the Flowers

Best Comedy
Brian Walsh
The Gaelic Curse

Best Supporting Actress in a Short Film
Molly Mae-Patterson
Perfect Worlds

Best Supporting Actor in a Short Film
Andreas Gálffy
Take My Hand Again

Best Lead Actress in a Short Film
Mia Adams
The Bridge

Best Lead Actor in a Short Film
Blaise Miller
Dog Park

Best Director of a Short Film
Kenzo Lin
The Magic Door

Best Short Film
Misschief Media Works & Creative Play
I Me Myself

Best Story
Marcos Moreno & Ramon Garcia
Assault to Freedom

Jury Award
Jacqueline Murphy
The Admired

Talented New Filmmaker
Maritza Brikisak
The Lurking Man

Best Original Screenplay of a Feature Film
Jimmy Dinh
You Have A Nice Flight

Best Editing Of A Feature Film
Maritza Brikisak
The Lurking Man

Best Cinematography in a Feature Film
Paul Nordin
The Valley

Best Feature Film
Keith Kelly
The System

Best Supporting Actress
Monica Delgado
BX3M

Best Supporting Actor
Mario Eusebio
BX3M

Best Lead Actress
Kristen Harris
Before Anything You Say

Best Lead Actor
Kerry James
CASH aka GEN AR

Best Director
Jamie Lee Smith
Shadow of the Missing

Best Film
Saila Kariat & Yumee Jang
The Valley

Film Fest Webteam

Author

Film Fest Webteam

Would you like to contribute content to the FIlm Fest International website and have your own custom author page & bio? Drop us an e-mail at webteam@filmfestinternational.com :D

Up Next

Related Posts